Download Keputusan BPD
Butuh Dana Rp 150 Triliun Untuk Suramadu
20 Mei 2013 13:31 WIB
Atikel Terkait

www.gapensijatim.org, Surabaya - Setelah kurun waktu selama empat tahun beroperasi Jembatan Suramadu sampai saat ini, berlum maksimal mendongkrak perekonomian kawasan di sekitarnya, terutama di sisi Madura, diperkirakan butuh Rp.150 triliun untuk mengembangkan wilayah ini.

“Akan dibangun kawasan perdagangan dan jasa, pelabuhan, kawasan industry, sarana jalan told dan pemukiman sekitar.” kata Agus Wahyudi Deputi  Pengendalian Badan Pengembangan Wilayah Suramadu belum lama ini di Surabaya.

Dikatakan, percepatan ditagetkan hingga dengan 2024 agar mencapai 8% pengembangan perekonomian kawasan Suramadu. Kaki jembatan Suramadu seluas 250 ha di Surabaya dan 600 ha di wilayah Madura akan dibangun menjadi beberapa kawasan.

Selain itu, pelabuhan peti kemas, di Madura juga akan dibangun di atas lahan seluas 600 hektar. Menurut Agus, dana tersebut hanya sebagian kecil yang akan didapatkan dari pemerintah.” Yakni lebih dominan swasta “Ujarnya.

Pemerintah memberikan anggaran untuk membangun kawasan Madura mencapai Rp. 390 miliar untuk tahun ini. “ tahun kemarin hampir sama anggarannya,” Ujar Agus.

Untuk biaya perawatan, Agus mengatakan, pemerintah memberikan anggaran sebesar Rp. 600 miliar.Mengenai pembebasan lahan, menurut Agus, tidak harus selalu dari pemerintah yang memulai, Yang penting pemerintah memberikan investasinya,”Ujar Agus. Oleh karena itu, Agus berpendapat akan lebih baik jika pemasukan dari jalan tol Suramadu digunakan untuk pembanguna jalan tol lagi.” Jika tidak masuk kas Negara. Ujarnya.

Selama ini pendapatan dari jembagtan tol masuk kas Negara yang ditampung oleh Kmenterian Pekerjaan Umum. Hal ini dikarenakan belum adanya legalitas kemana pendapatan tersebut akan mengalir.

Menurut Agus dengan adanya pengecualian kebijakan untuk pendapatan tol Suramadu, pengembangan kawasan di Madura akan lebih berkembang, “Pembangunan jalan tol akan mengembangkan kawasan di sekitarnya seperti kawasan industry, jasa permukiman, pergudangan, dan pelabuhan.

Agus mengatakan pengecualian ini telah diusulkan dan masih menunggu waktu untuk menjadi keputusan menteri.Menurutnya sampai saat ini pembangunan wilayah Madura masih belum tertata.(pu.go.id/ean)(Administrator)


 

Komentar untuk Berita ini :

34bDcWODoYw pada 16-08-2013 :
Go raibh maith agat, Aonghus, as m'aire a dhedrifa ar an alt sin. Is minic e9 re1ite liom Tuige go gcaitheann tfa do chuid ama ag scredobh fsciin? Nuair a dhe9anaim iarracht a mhednifa gurb uirlis ed ficsean chun gne9 e9igin de shaol an duine a chedoradh feicim neamhthuiscint agus amhras i sfaile an cheistitheora. Ned hamhe1in sin, ar ndf3igh, ach feidhmedonn scredbhneoireacht fsciin mar uirlis chun smaointe agus tuiscint an fadair a thabhairt chun solais, a bheachtfa agus, ar uaire, a athrfa.

aizi5Zpp pada 24-08-2013 :
Do le9as "Be9 an tSiopa Seandachta" le de9anaed agus bhedos leath bhealach tredd sular thuig me9 nach "B'e9 an tSiopa Seandachta" a bhed e1 le9amh agam. Bhedos ar ted ciesht amaided ghramadaed a chur ar ce9n fe1th go raibh urfa ar 'siopa' nuair a thit an phingin.Doras feasa faireacht. Doras feasa foighne. Doras feasa dfaiseacht.Focal nua domsa Be9. Agus anois te1 leagan maslach agam df3!

rW7U2IA792L pada 31-08-2013 :
E vertete eshte qe nje gegnishte e tille edhe pse s’eshte dialekti jot te rrjedh natyrshem kur e degjon e besoj se cdo njeri qe ka pak njohuri e ka lexuar se c’pasuri te te shprehurit ka gjuha jone do ish krenar per te dhe eshte e mjerueshme kur sheh se si nuk kemi force e fuqi me e shpalos kete pasuri te te pasurit forma te tilla te gjuhes ku te tjeret do na i kishin zili.Ekspresiviteti jon i natyreshem mesdhetar e ballkanas futet ne kepuce te ngushta nga nje klase mediokre gazetaresh e politikanesh qe shperdorojne kudo e pa kufij ate liri per te qene aty ne cdo shtepi tonen me injorancen vulgaritetin e “shijen e holle” te bararizmave te tyre ku cdo gje, vlere e pasuri te ketij kombi duan ti ndajne e banalizojne si placke te tyren dhe interesave te tyre,kjo eshte e pa falshme e kombi nuk ja u ka kete borxh as brezat e megjithate balta e pislleku i tyre ndot e te pastrin. Mjafton kaq qe te te fusin ne thesin e tyre. Keto horrlleqe, vlerat shqiptare tona te gegeve e te toskeve nuk i durojne dot, ato jane si drejtim polar nder shekuj. Mirepo edhe kur ben sehir te marrin dicka do te te marre ne valle dhe ty e kjo ka ndodh sot me ne ku krijohen edhe urrejtje edhe percmime mbi baza te parimeve te te marrit ku geget fillojne shpalosin vlerat e tyre me te drejte, mbase dhe me shume se ckane e tosket mbase per inertesi hyjne gjithashtu ne valle me te njejten mendesi absurde. Kto me shume se kujt i bejne pune atyre zullumqareve qe permenda me siper se vet shqiptareve e vlerave te tyre.Gjuha “standarte” sic e perdorin disa qe mua ne fakt nuk me pelqen edhe aq se nuk ka shume lidhje me nivelin e gjuhes sone as nuk eshte pjes e saj, do preferoja fjalen;letrare dihet ne menyre te pa kundershtueshme qe eshte shum larg dy dialekteve kryesore e me vjen keq kur geget per shkak te asaj inertesie qe permenda me lart nxjerrin ne pazar me mat vlerat kush i ka me te medhaja ne apo ju e ne kete mes bien pre e zullumqareve te cilet ja u ulin kredine.Ato vlera qe kane dhene Mjeda, Migjeni,Koliqi etj. nuk jane as me te medha e as me te vogla se ato qe kane dhene te tjere si Lasgushi,Kuteli,Frasherllinjte,Asllani etj. Keshtu qe kjo do ishte nje “Lufte” e kote qe sdo na sherbente as ne veri e as ne jug mbase pervec atyreve qe kan dasht me shujt ket gjuhe e kulture.Do ish e udhes qe kto vlera tonat te perbashketa qe populli jon i ka ngrit vet, pa marr parasysh se ku, ti perdorim ne format me te mira e me te fuqishme te gjuhes sone dhe te tjeret kan per te na vlersuar me shume si shqiptare se si shkodrane e vlonjate e kjo eshte e sigurt.Kur Mitrushi shkroi Poemin Kosovar nuk besoj se e kish ket dyzim ne koke se kujt i perkiste, e kjo nuk te le shteg per te rene ne pellgun e baltes qe te tjeret nuk e shohin dot shqipen ndryshe pervec se aty,kjo per hir te injorances apo interesave meskine e politike.Sot, per mire apo per keq ne e kemi nje gjuhe letrare qe per mendimin tim eshte njelloj e baraslarguar nga dy djalektet ju pelqen apo jo disave dhe kjo eshte pjese e vetedijes qe ne kemi ne nje gjuhe.Si ne te tjera kombe kan vendos per gjuhen e unifikimit ate letrare,qe do ish e denje te rrespektohej sepse eshte vlera me e larte e shqipes per te cilen ky komb deshmon identitetin, ndaj dialektalizmat jane nen te ne rend pavaresisht se kush ka shkruajt ne to sepse dhe ata vete s’e kane pas kete dileme.Shqipja letrare do nderonte cdo shqiptar qe e perdor ate ne veri e ne jug,shkodranet apo te tjere nese do kishin bere te njejtin gjest ndaj Presidentit si institucion i unitetit ashtu si dhe gjuha nuk ja u shton as krenarine lokale as nderin.Institucionet e ketij vendi i perkasin te gjitheve ndaj dhe eshte mire qe gjuha qe perdoret tju perkasi te gjitheve. home insurance quote life insurance proveders

046KcUeOHcMI pada 15-09-2013 :
Me fal, mbase pak me vonese por tashi e lexova shkrimin dhe kete komentin. Me sa kuptoj une, ideja e shkrimit ishte se gegenishtja asht pjese e kultures dhe e egzistences se nje pjese te shqiptareve dhe eshte e pamoralshme me u perpjek me i ba komplimente kesaj pjese te shqiptareve por me i mohu gjuhen (gegenishten).Ky komenti jot duke analizu rrezikun e krahasimeve mes gegeve dhe toskeve per mendimin tem tregon anen komplekse tanden. Ne klasen e pare jane te famshme grindjet se -kush e ka baben ma te madh? Per sa i perket ‘presidentit qe perfaqeson institucionin e shtetit’ dhe kritiken qe i ban shkodraneve per gjestin ndaj presidentit- mos me u zgjat shume asht qesharake… insurance company medicare supplement

RUtbiLFhI pada 18-09-2013 :
free car insurance

Posting Komentar Anda
Nama :
Email :
Komentar :
Kode Keamanan :